
Nejznámější brněnské tržiště
Zelný trh, označovaný v hovorové mluvě jako Zelňák, je jedním z brněnských náměstí v centru města. Jedná se o nejznámější brněnské tržiště, jehož počátky spadají do 13. století, kdy na tomto místě vzniklo první tržiště známé jako Horní trh. Ve 14. století měly své pojmenování i jednotlivé části dnešního Zelného trhu. Bylo tak možné navštívit Drůbeží trh, Hrnčířský trh či Vetešnický trh. Teprve v 15. století se poprvé objevil název Zelný trh, protože převažujícím zboží, které se zde prodávalo, bylo ovoce a zelenina. V průběhu historie se název náměstí ještě několikrát změnil, bylo známé např. jako náměstí Sbratření, náměstí Císaře Viléma či náměstí 25. února. Název Zelný trh se natrvalo vrátil až v roce 1990. Náměstí si doposud zachovalo svůj historický ráz. Ten však narušuje obchodní centrum, postavené v severozápadní části náměstí v 50. letech 20. století, a dále množství parkovacích míst, která jsou umístěna po stranách náměstí, a jsou trvale obsazená zaparkovanými auty.
Významné pamětihodnosti
Zelný trh je i v současnosti po většinu roku zaplněn prodejními stánky s ovocem, zeleninou či květinami. V zimě se zde konají vánoční trhy. Dominantou náměstí je kašna Parnas postavená na konci 17. století. Kašna symbolizuje jeskyni a je bohatě zdobena mnoha alegorickými postavami a bájnými zvířaty. V horní části náměstí stojí sloup Nejsvětější Trojice z období vrcholného baroka. V téže části se naproti socialisticky vyhlížejícímu obchodnímu domu nalézá tzv. Malý Špalíček, komplex vzniklý spojením čtyř okolních domů z gotického a renesančního období. K významným budovám nacházejícím se po obvodu náměstí patří Dietrichsteinský palác, ve kterém sídlí Moravské zemské muzeum, nejvýznamnější muzeum v Brně. Na náměstí se také nachází Divadlo Husa na provázku, které je umístěno v paláci Hausperských z Fanálu. Na Zelném trhu je rovněž nejstarší brněnské divadlo Reduta, v němž se první divadelní produkce odehrávaly už od konce 17. století. Před Redutou je postavena soška malého Wolfganga Amadea Mozarta, který zde v roce 1767 koncertoval.
Labyrint pod Zelným trhem
V roce 2011 byly veřejnosti zpřístupněny podzemní prostory nacházející se téměř pod celým náměstím, tzv. Labyrint pod Zelným trhem. Zdejší sklepy vznikaly pod jednotlivými domy celé období od středověku až do novověku, přičemž nejvíce jich bylo vybudováno v době baroka. Prostory se používaly k uchovávání potravin, ke zrání vína či piva, i jako úkryt v období válek. Většina sklepů byla objevena až v průběhu novodobých výzkumů brněnského podzemí, dříve se o jejich existenci nevědělo. Sklepy prošly v roce 2009 komplexní stavební úpravou, v rámci které byla i zpevněna jejich statika. Původně sklepy nebyly vzájemně propojeny. K jejich spojení došlo právě až úpravami v roce 2009, čímž se vytvořil velký sklepní komplex rozkládající se šest až osm metrů pod zemí. V Labyrintu pod Zelným trhem se konají pravidelné prohlídky a návštěvníci zde mohou vidět část brněnské historie.