Aktuality Špilberk láká na originální humornou výstavu

Špilberk láká na originální humornou výstavu

Špilberk láká na originální humornou výstavu

Jak přilákat do muzea širokou veřejnost? Co třeba na osobitý humor kombinovaný s trochou historie? Unikátní výstavu Lucemburské opráski můžete navštívit od čtvrtka 21. 4. až do čtvrtka 30. 6. 2016 v galerii na hradě Špilberk.

Výstava vychází z komiksu Opraski sčeski historije, který je typický svými jednoduchými, lehce naivními kresbami, kvalitním historickým základem, avšak svéráznou češtinou s nepřeberným množstvím gramatických chyb, a především pak humornou pointou. Šestice lucemburských panovníků – od Karla IV. po Jošta - se tak představuje v trochu netradičním světle.

Komiks Opráski sčeski historije vznikl původně na Facebooku pro zábavu. Na internetu se těší stále rostoucí popularitě, některé komiksy proto vyšly i knižně – kniha Opraski sčeski historije se okamžitě stala bestsellerem. Probírá všechny důležité historické otázky od praotce Čecha až po moderní dějiny, na internetu každý týden přibývají tři nové komiksy. Autor si přezdívá Jaz, na veřejnosti vystupuje v masce krále Zikmunda Lucemburského, jeho identita je proto neznámá.

Výstava, konaná u příležitosti 700. výročí od narození Otce vlasti, probíhá v dubnu, květnu a červnu na hradě Špilberk – otevřeno je od 10:00 do 18:00. Plné vstupné je za 60,- Kč, snížené stojí 40,- Kč. V rámci doprovodného programu proběhne ve čtvrtek 9. 6. od 16 hodin křest komiksového příběhu Karel IV. Kmotrem této události nebude nikdo jiný než samotný Jaz.

Tagže vshúru na Špílberg!