Aktuality Festival Meeting Brno

Festival Meeting Brno

Festival Meeting Brno

Vzdělávací projekty, divadelní představení, přednášky, workshopy, výstavy, filmové projekce, literární besedy, koncerty, diskuzní fóra – to vše je festival Meeting Brno. Letošní ročník, jehož téma je Ztracené a nalezené domovy, probíhá od 20. 5. do 2. 6. 2016 na různých místech v Brně.

Například v pondělí 23. 5. se od 20:00 můžete v rámci Respekt Tour: Evropa na rozcestí zúčastnit debaty s odborníky a novináři v kině Scala. Večerem provází šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery. Vstup je zdarma, nutná je však registrace. V úterý 24. 5. jste srdečně zváni od 20:00 do knihovny Jiřího Mahena na besedu s Nihadem Sireesem – syrským spisovatelem, dramatikem a scénáristou, autorem románu Ticho a vřava. Tvorbu Sireese představí autorka Žítkovských bohyní Kateřina Tučková. Pro příznivce dokumentárních filmů promítne kino Art ve čtvrtek 26. 5. od 20:30 film Blízký soumrak. Dokument z iráckého města Erbíl naráží na otázky o podstatě víry, uprchlictví a lidství. Následuje beseda s režisérem Ivem Bystřičanem. Struny svých houslí rozezvučí v pátek 27. 5. od 19:30 v Janáčkově divadle světoznámá houslistka Alina Pogostkina. Vstupenky na koncert lze zakoupit v předprodeji Filharmonie Brno. Jejich cena je 360 Kč a 500 Kč. Kdo by se chtěl něco dozvědět o nepříliš populární brněnské čtvrti Cejl, může se v neděli 29. 5. zúčastnit speciální prohlídky, kterou povedou pracovníci Muzea romské kultury. Sraz na prohlídku je před Domem umění města Brna na Malinovského náměstí v 16 hodin. V úterý 31. 5. pak můžete zhlédnout v Městském divadle Brno divadelní představení Theater Bremen doprovázené živým koncertem skupiny Kafka Band, ve které hraje například spisovatel Jaroslav Rudiš či výtvarník a zpěvák Jaromír 99. Inscenace je podle Kafkova románu Zámek.

Hlavní bod programu – Pouť smíření - proběhne v sobotu 28. 5. Třicet dva kilometrů dlouhý pochod vedoucí od hromadného hrobu v Pohořelicích až na Mendlovo náměstí v Brně si má připomenout vyhnání německy mluvících obyvatel z Brna po druhé světové válce. Pietní průvod však jde na znamení smíření opačným směrem než kdysi - tedy z Pohořelic do Brna. Do Pohořelic se dostanete speciálním autobusem, který bude přistaven na Mendlově náměstí v 8:30 a 9:00, samotný pochod začíná v 10:00. Je možné zúčastnit se pouze části průvodu – například z Rajhradu či Modřic. Po trase bude v pravidelných intervalech jezdit kyvadlová doprava. Předpokládaný příchod na Mendlovo náměstí je v 17 hodin, po pietním aktu následuje debata s pamětníky a hudební produkce.