Aktuality Literální lavičky oživují Brno

Literální lavičky oživují Brno

Literální lavičky oživují Brno

Když jste šli kolem kina Scala či po Jakubském náměstí, všimli jste si takových „divných“ lavičko-regálků? Vypadá to jako výkřik moderního umění – k odpočinku na jarním sluníčku si ale můžete vzít z regálu nějakou knížku a hned se do ní začíst. O co se tedy jedná?

Literální lavička v Brně

Projekt literární lavičky funguje v Brně od října loňského roku. Lavičky se nachází na dvou místech – na Moravském náměstí před kinem Scala najdete lavičku Jiřinku, na Jakubském náměstí pak Mahenku. Lavičky jsou speciální v tom, že mají regály s knižní a hudební nabídkou. Každý kolemjdoucí si tak může nějakou knihu, CD nebo DVD vzít, začíst se či zaposlouchat a buď danou věc pak vrátí, nebo ji vymění za něco vlastního. Tento projekt je také unikátní v tom, že ho zdarma mohou využívat nejen knihomolové, intelektuálové či studenti, ale i lidé v tíživé životní situaci, nebo ti, kteří jsou vyloučeni ze sociokulturního života. Knihy v lavičkách se pravidelně obměňují a tématicky mění. Přístupné jsou nonstop, takže pokud dostanete chuť si o půlnoci přečíst Hamleta, třeba budete mít to štěstí a knihu tam zrovna najdete.

Tento projekt je realizovaný knihovnou Jiřího Mahena – druhou největší veřejnou městskou knihovnou v České republice. Ta nabízí krásnou i naučnou literaturu, noviny, časopisy, hudebniny, elektronické knihy, nebo třeba i deskové hry. Oficiální sídlo je na Kobližné ulici, v různých částech Brna se nachází třicet jedna poboček.