
Dílo rakouských umělců v centru Brna
Kašna Parnas stojí v centru Brna ve středu náměstí známého jako Zelný trh a je jeho výraznou dominantou. Tato barokní kašna byla postavena v letech 1690 – 1695, kdy nahradila na tomto místě renesanční kašnu s orlem z roku 1597. Kašnu projektoval rakouský architekt Johann Bernhard Fischer z Erlachu a její stavbu řídil jeho krajan Adam Tobiáš Kracker. Na sochařské výzdobě se podílel i brněnský sochař Antonín Riga. Nádrž kašny má půdorys šesticípé hvězdy, do níž vtéká voda ze tří kovových chrličů, které představují nerealistické barokní zpodobnění delfínů. Kašna symbolizuje jeskyni a je bohatě zdobena mnoha alegorickými postavami či bájnými zvířaty.
Skalnatý útes s Héraklem a na vrcholu socha Evropa
Uprostřed kašny se tyčí trojboký skalnatý útes. V jeho spodní části se nalézá ze tří stran otevřená umělá jeskyně, v jejímž středu stojí mytický hrdina Hérakles. Ve své pravé ruce drží na řetězu trojhlavého psa Kerbera, jenž je strážcem podsvětí, a v levé ruce kyj. Hérakles je oblečen do kůže lva, kterého zabil podle pověsti na hoře Kytharion. Pod vrcholem tohoto útesu se nacházejí desky z kamene s latinskými texty. Na vrcholu útesu je alegorická socha Evropa, jež symbolizuje Svatou říši římskou. V pravé ruce drží žezlo a tyčí se vítězně nad přemoženým drakem.
Symboly Babylónie, Persie a Řecka
Alegorické postavy na vnější straně jeskyně znázorňují tři významné starověké říše - Babylónii, Persii a Řecko. Na severozápadní straně je postava Babylónie s korunou pod pravou nohou a vpravo pod ní je okřídlený lev. Na jihozápadní straně je umístěna postava Persie s rohem hojnosti a korunou u levé nohy. Vpravo pod ní vylézá ze skály medvěd. Na severovýchodní straně útesu sedí při vrcholu postava Řecka opírající se o toulec šípů. U levé nohy jí leží koruna a pod ní je znázorněn okřídlený drak. Celek oživují na několika místech drobní živočichové, dráčci i rostlinné motivy.