
Slavná cihlová budova
Budovu z režných a glazovaných cihel mezi ulicemi Dornych a Trnitá navrhl architekt Germano Wanderley pro podnikatele F. J. Wanniecka. Budova měla sloužit jako továrna a pozemek byl strategicky vybrán tak, aby byl blízko centra a zároveň umožňoval snadný dovoz materiálu. Wannieck na stavbu přísně dohlížel a trval na tom, aby byly použity pouze kvalitní materiály. I díky této skutečnosti se stavba dochovala v dobrém stavu a při moderní přestavbě mohla být zachována její velká část.
Továrna Vaňkovka byla zprovozněna v roce 1865 a v průběhu let dala práci přibližně tisícovce zaměstnanců. Vyráběly se zde cukrovarnické stroje, parní kotle, parní stroje a v neposlední řadě drobná technika jako například domácí váhy.
Ve druhé polovině dvacátých let čelila Vaňkovka úpadku a v roce 1930 byla oficiálně uzavřena. V následujících letech byla několikrát odkoupena a sloužila například pro zbrojní výrobu nebo pro výrobu traktorů Zetor. Po roce 1985 byla výroba utlumena a Vaňkovka chátrala.
Vznik obchodního centra
V roce 2000 areál Vaňkovka získalo do svého vlastnictví město Brno, které se rozhodlo areál využít pro stavbu velkého nákupního centra. Pro přestavbu byla vybrána největší hala bývalé strojírny a administrativní budova podél ulice Zvonařka. Projekt se po schválení dočkal své realizace a vyžádal si investici tří miliard korun.
Obchodní centrum Vaňkovka bylo dokončeno a slavnostně otevřeno v roce 2005. V nových prostorách vzniklo přes sto obchodů českých i mezinárodních značek. V současnosti Vaňkovka kromě nákupů nabízí také místo k setkávání, odpočinku a v neposlední řadě prostor pro společenské a kulturní akce. Pro mimobrněnské návštěvníky se navíc obchodní centrum stalo nejrychlejším spojením s autobusovým nádražím Zvonařka.
Friedrich Johann Wannieck
Brněnský rodák Friedrich Johann Wannieck se narodil 18. 7. 1838, jako syn postřihače sukna Johanna Wanniecka a Marie Bittnerové, dcery řeznického mistra. Otcovo řemeslo Wanniecka nelákalo, proto šel studovat brněnskou reálku. Vysokou školu absolvoval ve Vídni a následně podnikl několik studijních a pracovních cest po Evropě. Když se vrátil zpět do Brna, rozhodl se osamostatnit a v roce 1865 založil vlastní firmu, která později dostala jméno Vaňkovka. O tři roky později si vzal za ženu Victorii von Robert, se kterou měl syna Friedricha Oskara a dceru Margarettu. V roce 1903 opustil i se svou rodinou Brno a usadil se v Mnichově. Zemřel v nedožitých 80 letech v Meranu.