Aktuality Festival Jeden Svět je zpět v Brně

Festival Jeden Svět je zpět v Brně

Festival Jeden Svět je zpět v Brně

Po roce Brno opět přivítá festival dokumentárních filmů pro lidská práva Jeden svět. Již 17. ročník festivalu proběhne ve dnech 29. 3. – 6. 4. 2016 a nabídne pestrou nabídku domácích i zahraničních snímků. Hledání domova – motto letošního ročníku – podle koordinátorky festivalu Kateřiny Petrášové „odkazuje nejenom ke geopolitickým problémům dnešního světa, ale i k hledání identity společného domova“. Ke zhlédnutí tak budou snímky na téma migrace a uprchlictví (Žádný člověk není ostrov sám pro sebe, Detence), drogová závislost (Mallory), ekologie (Cowspiracy), islám (Mezi věřícími, Můj džihád), ukrajinská krize (Téměř svatý, Ukrajinští šerifové); budeme moci nahlédnout do života válečné reportérky (Na východ od ráje), podíváme se, jak se dnes žije v Černobylu (Bábušky z Černobylu), nebo se budeme moct dozvědět něco o tom, jak to mají handicapovaní lidé se sexualitou (Nemusíš s láskou, stačí s citem). Filmová nabídka je zkrátka i letos pestrá a každý si tak jistě přijde na své. Po některých vybraných projekcích následuje debata s tvůrci filmu či jinými odborníky, díky které se divák o daném tématu může dozvědět ještě více.

Ukrainská armáda.“.

Slavnostní zahájení v univerzitním kině Scala proběhne 29. 3. 2016 od 18 hodin, bude spojeno s prezentací ceny Homo Homini za významný počin v oblasti lidských práv, následovat bude představení hlavních festivalových témat a multikulturní raut. Z doprovodného programu jste zváni v neděli 3. 4. do nově otevřeného sociálního podniku Bajkazyl Brno na workshop dokumentaristy Bohdana Bláhovce s názvem My Street Films – Tvoje ulice, Tvůj film. V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity pak 4. 4. proběhne jarmark neziskových organizací.

Dokumenty budou promítané v Kině Art, Univerzitním kině Scala, Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v Brně, Kabinetu Múz, Bajkazylu Brno a Divadelním studiu Paradox. Standardní cena vstupenky je 90 Kč za projekci, nicméně pokud plánujete zhlédnout více dokumentů, můžete využít tzv. Kartu diváka. Předprodej vstupenek i Karet diváka probíhá od 1. 3. v Domě pánů z Lipé a na projekčních místech. Festival je připraven i na zahraniční diváky - vybrané filmy je možné zhlédnout v angličtině nebo s anglickými titulky.

Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět probíhá pod záštitou společnosti Člověk v tísni. Koná se na mnoha místech České republiky a těší se stále rostoucí popularitě. Každoročně otevírá a osvětluje zajímavá aktuální domácí i zahraniční témata. Součástí projektu jsou i filmové projekce pro žáky základních a středních škol – Jeden svět na školách.