
Palác pro zámožného kardinála
V horní části Zelného trhu se nachází takzvaný Dietrichsteinský palác, který je největší dochovanou palácovou stavbou v Brně. Palác dnes slouží především jako hlavní sídlo Moravského zemského muzea a o jeho původu a účelu vypovídají pouze informativní desky na stěnách budovy. Z dochovaných pramenů víme, že palác vznikl přestavbou a sjednocením fasády starších domů na Zelném trhu (tehdejším Horním rynku). V 17. stoletísi tento rozsáhlý komplex objednal kardinál František z Dietrichsteina, který si Brno vybral pro jeho výhodnou polohu v blízkosti vídeňského císařského dvora. Kromě paláce byl rovněž majitelem brněnského Biskupského dvora pod Petrovem. Jeho rodinné sídlo díky výbornému umístění využilo také několik významných osobností. Jmenovat můžeme krále Fridricha Falckého, který palác obýval roku 1620 během českého stavovského povstání. Jeho vzácnou návštěvu předčila až Marie Terezie, která palác navštívila v roce 1748. Zmínit můžeme také ruského vojevůdce Michaila Illarionoviče Kutuzova, který v Dietrichsteinském paláci pobýval před bitvou u Slavkova.
Rekonstrukce a přestavby
Po kardinálovi se v paláci vystřídala řada majitelů, kteří palác rozšiřovali, velebili a upravovali tak, aby vyhovoval jejich aktuálním požadavkům. Plocha paláce se zvětšovala, hloubily se sklepy, upravovala fasáda, přistavovalo další patro... to vše na úkor historického rázu budovy. V důsledku toho, dnes již nemáme o původní podobě paláce přesnou představu a stejně tak již nejsme schopni s jistotou určit jeho architekta. Nejstarší dochovanou památkou z původního paláce zůstal alespoň vstupní portál, kterým dnes do vnitřních prostor vcházejí návštěvníci. V 80. letech 20. století nastala snaha o navrácení budovy do její původní podoby. Naplánována byla velká památková rekonstrukce, která měla za cíl obnovit historický ráz Dietrichsteinského paláce. Interiér budovy však prošel značnou modernizací a zjednodušením, aby mohl lépe sloužit potřebám muzea a jeho expozicím.
Moravské zemské muzeum
Roku 1911 dostalo Dietrichsteinský palác do držení Moravské zemské muzeum, které z něj vroce 1923 udělalo své hlavní sídlo. Dnes si zde návštěvníci mohou prohlédnout galerii nebo stálé expozice věnující se například pravěku, ranému středověku či mineralogii. Pro milovníky historie je navíc na stěnách budovy připraveno několik pamětních desek informujících o osobnostech a událostech, které jsou s Dietrichsteinským palácem spjaty. K reprezentativním účelům slouží konferenční sál i salonek a vypít svou oblíbenou kávu si návštěvníci mohou v kavárně ve vestibulu paláce.