Aktuality Bonjour Brno!

Bonjour Brno!

Bonjour Brno! - zdroj: https://www.facebook.com/festivalbb

Mona Lisa, crêpes, merci, pétanque, ... .Co tato slova spojuje? Jednoduchá odpověď: Francie. A právě jí je inspirovaný festival, který právě míří do moravské metropole. Bonjour Brno!

Na velkolepé zahájení s názvem Le Rendez-vous – Chuť Francie vás zveme 9. 4. od 10 hod. do Malé Ameriky - bývalého skladiště brněnského nádraží, kde na vás bude čekat tradiční trh ve francouzském stylu. Na své si přijdou nejen chuťové pohárky, ale bude to pokochání i pro oči, protože kromě dobrot se můžete těšit i na nejrůznější designové věci. Trhovou atmosféru příjemně rozvíří taneční skupina Aneboafro, která zde od 16 hod. bude pořádat pro širokou veřejnost workshop afrického tance. Od 19. hod. pak stejné místo rozproudí skupina Korajunglejazz čerpající inspiraci z tradiční africké hudby i současné world music, následovat bude tentokrát již koncert tanečně-hudební skupiny Aneboafro. Večer bude zakončen afterparty s DJ Tetrem. V neděli 10. 4. bude v Malé Americe kromě trhu probíhat v čase 13:30 a 15:30 i workshop body percussions, kde vás hudebník Pierre Doazan naučí, jak vyluzovat zvuky vlastním tělem. Vstupné je dobrovolné, trhy v Malé Americe potrvají do neděle 10. 4. do 18 hodin.

Bonjour Brno!

V pondělí 11. 4. se festival přesune do kina Art. Od 17:30 se bude v malém sále promítat dokument o tvorbě animovaného filmu Tajemství Macphersona, následovat bude samotný animovaný film Macpherson. Od 18:30 vám ve velkém sále MUDr. Jan Trachta – dětský chirurg, Lékař bez hranic a autor knihy Tichý dech – povypráví o svých misích po celém světě. Z velkého sálu se od 19:30 na hodinku přesuneme do místní kavárny na povídání o tom, jak se frankofonním cizincům žije v naší zemi. Pokud vás zajímá, jak se režisér Alfonso Lester popral s otázkou „co bych si řekl, kdybych se mohl vrátit do minulosti a potkal sám sebe ve věku dvanácti let“, vězte, že odpověď naleznete v jeho dokumentu Dvanáct, který můžete zhlédnout od 20 hodin v malém sále. Vstup na tyto akce je volný. Večer bude zakončen ve 20:30 francouzským filmem La PassionD’Augustine (Vášeň Augustiny), který vás zavede do 60. let do kanadského Quebécku. Vstupné je 100 Kč, film bude promítán v původním znění s českými titulky.

V úterý 12. 4. ještě v kině Art zůstaneme. Od 17:30 bude zdarma v malém sále ke zhlédnutí série dokumentů o Inuitech a jejich tradicích. V 18:00 začíná promítání filmu kanadského režiséra Xaviera Dolana Les Amoursimaginaires (Imaginární lásky), ve 20:30 následuje od stejného režiséra další snímek s názvem Mommy (Mami!). Vstupné na obě projekce je po stokoruně, promítány budou ve francouzském znění s českými titulky.

Na své si přijdou i příznivci fotografického umění. Vernisáž fotografií zachycujících Tunisko bude zahájena v 18 hod. na Moravském náměstí v Alliance Française Brno. Na vernisáž, která proběhne za účasti tuniského velvyslance v ČR, je volný vstup.

Bonjour Brno!

Buranteátr v Kounicové ulici rozesměje v sobotu 16. 4. od 19:30 Fillip Teller se svojí talk show Tell od Show: Bonjour. Vstupenky stojí od 130 Kč.

Následující den – tedy v neděli 17. 4. bude od 16:30 v Alliance Française Brno Hamid z Tuniska přibližovat návštěvníkům svoji kulturu. Kromě povídání budete moct i ochutnat tuniské speciality. Program s názvem Taste of Culture – Tunisko stojí 170 Kč, místo si raději předem zarezervujte.

V klášterní zahradě na Mendlově náměstí zazní ve středu 20. 4. od 18 hod. cestovatelská přednáška o Maroku. Přednáší Juraj, který v Maroku jeden semestr studoval, a Honza, který v této africké zemi se svojí divadelní skupinou KočeBR kočoval. Následující den (21. 4.) se na stejném místě od 19:30 bude promítat za přítomnosti režiséra i hlavního aktéra dokumentární film Prisontologue pojednávající o choreografovi, který učí tančit vězněv ostravském vězení. V pátek rozdivočí od 19:30 klášterní zahradu na Mendláku cirkusáci a vzdušní akrobati - PiedsPerchés: No pain no brain. Vstupné dobrovolné.

Festival bude zakončen o víkendu 23. - 24. 4. V sobotu se můžete těšit na bohatý program v klášterní zahradě na Mendláku. Piknikový sobotní odpočinek vám zde budou od 11 hod. zpříjemňovat studentská divadelní představení, která od 16:30 vystřídá divadlo Caravan Obscura, které si pro vás připravilo hru s loutkami za doprovodu živé hudby. Od 19 hod. zahájí hudební gipsy jazzová skupina Rádoby nádoby závěrečný hudební večer. Následovat bude od 20:30 francouzská devítičlenná skupina Fatras, kterou od 22 hod. vystřídá swingově jazzový brněnský kvintet Tyjátrio. Neděle bude patřit sportu – od 11 do 15 hod. se v parku Lužánky můžete zapojit do mezinárodního turnaje v pétanque.